Arnavut Böreği Tarifi

Kategori : Börek ve pasta çeşitleri

arnavutboregi

Malzemelerimiz
- 8 servis kaşığı un
- Biraz tuz
- Biraz sirke(Arzuya göre konulabilir. hamur biraz daha kıyır kıyır oluyor benim değimimle)
-1 paket katı yağ (Tabi hepsini kullanmayacağız)
-1 su bardağı sıvı yağ

İç harcı
- yarım kilo pırasa ya da ıspanak
- 3 kaşık yoğurt (katı olursa daha güzel olur)
- arzuya göre karabiber, kırmızı biber
- biraz tuz
- 3 yemek kaşığı sıvı yağ

Tarifi:
- Katı yağdan dörtte birini ayırıp geri kalanı eritiyoruz ve içine sıvı yağıda ilave ediyoruz.
Pırasalarımızı iyice yıkadıktan sonra doğruyoruz ve içine yoğurt, yağ, tuz ve baharatları da ilave edip iyice karıştırıyoruz.
- Daha sonra unumuzu uygun bir kaba alıp, biraz sirke ve tuz ilave ettikten sonra alabildiğine su koyarak (açbileceğimiz bir kıvama gelecek şekilde olacak. Ama korkmayın büyük açmayacağız, en fazla bir bir tabak kadar olacak büyüklüğü) yoğuruyoruz.
- Yoğurduğumuz hamurdan 24 tane olasak şekilde koparıyoruz.
- 12- 12 olacak şekilde ikiye ayırıyoruz.
- önce ilk 12 taneyi tek tek tabak büyüklüğünde gelişi güzel açıyoruz ama her açtığımız parçaya hazırlamış olduğumuz yağ karışımından avucumuzla sürüyoruz ve diğer açtığımız parçayı üstüne koyuyoruz ve böylelikle 12 parçada yağlanmış oluyor.
- Ve bu üst üste koyduğumuz 12 parçadan oluşan bütün hamurumuzu tepsi büyüklüğünde açıp (yada elimizlede genişletebiliriz zaten çok ince oluyor kalın bir parça oluyor) yağladığımız bir tepsiye yerleştiriyoruz.
- Arasına hazırlamış olduğumuz harcımızı koyup diğer 12 taneyi aynı şekilde hazırladıktan sonra böreğimizin üzerine koyup tepsimize göre yerleştiriyoruz. Hatta geniş açıp fazla kısımları harcımız taşmasın diye içinede kıvırabiliriz.
- En üstüne ayırmış olduğumuz bir miktar katı yağımızı eşit şekilde sürdükten sonra fırınınızın en uygun börek pişirme ayarında pişiriyoruz.

Not: Üzerine yağ yerine yoğurt da sürebilirsiniz. Daha kabuklu ve kuru olur ama tel tel kabukları olsun istiyorsanız yağ sürmenizi tavsiye edilir.

ismail 19-06-2012 07:29
    Alakalı Konular: Arnavut Böreği Tarifi
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Yemek Malzemesi © 2009
    Sitemizdeki resimler ve tarifler alıntıdır.