SARIMSAKLI YOĞURTLU KOYUN KAVURMA

Kategori : Et Yemek Tarifleri

MALZEMELER:

900 gram koyun eti
Tuz
250 gram yoğurt
8 diş sarımsak

YAPILIŞI:

1 Etleri, ancak dörtte üç kısmına kadar alabilecek genişlikte küçük bir tencereye; kemikli olarak küçük yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış ve yıkanmış 900 gram yağlıca koyun etiyle yarım çorba kaşığı da tuz koyarak, tencerenin kapağını kapatmalı, etler sularını çekip de tencere hafif cızırdamaya başlayıncaya kadar bunları ilk 5 dakikası orta, sonra da gayet küçük ateşte ve arada bir karıştırmak üzere etleri aşağı yukarı bir, bir çeyrek - bir buçuk saat arasında pişmeye bırakmalıdır.
2 Etler suyunu çekip de, altı cızırdamaya başlayınca; tencerenin kapağını açarak, etleri durmadan karıştırmak suretiyle aşağı yukarı 20 - 25 dakika daha kavururcasına pişirmeli ve tabağa almalıdır.
3 Hazırlanmış ve tabağa alınmış kavurmanın üstüne çatalla çalkalanmış ve içine doğulmuş 8 diş sarımsak katılmış 250 gram yoğurt dökmek suretiyle servis yapmalıdır.

Not: Etler tencerenin dörtte üç hizasına kadar gelmelidir. Aksi halde tencereye su katmak gerekir. O halde de kavurmayı bu süre içinde pişirmek olanaksızdır.

Yunususta 18-03-2010 19:35
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Yemek Malzemesi © 2009
    Sitemizdeki resimler ve tarifler alıntıdır.